افغانستانتیتر یک

پانزدهمین نشست سران ایکو بدون نماینده افغانستان برگزار شد

پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری‌های اقتصادی (ایکو) دیروز (۷، قوس) به میزبانی ترکمنستان در عشق آباد پایتخت این کشور بدون نمایندگان افغانستان برگزار شد.

اما؛ رهبران شرکت کننده در مورد وضعیت اقتصادی و بحران انسانی در افغانستان صحبت کردند.

ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری ایران مسدود شدن دارایی‌های افغانستان توسط امریکا را “سوزناک‌تر از سوز سرمای زمستان” این کشور خواند.

او گفت که “با رسیدن فصل سرما، مردم افغانستان بیش از همیشه به کمک‌های معیشتی اولیه و سوخت نیاز دارند.”

رییسی همچنین گفت که ایران آماده هرگونه همکاری و کمک به مردم افغانستان، به خصوص حمایت از آموزش و تحصیل زنان و دختران است.

در این حال، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، پیش از برگزاری نشست سران ایکو در نشست شورای وزیران ایکو، خواهان اجرای پروژه های متوقف شده‌‍ درافغانستان، از جمله خط لوله گاز تاپی، برق کاسا یکهزار و خط آهن ترمذ-مزارشریف-قندهار و پشاور شد.

او گفته‌بود کشورهای منطقه باید گروه طالبان را تشویق کنند که حکومت همه شمول تشکیل دهد، به حقوق بشر و حقوق زنان احترام بگذارد و گام‌های جدی درمبارزه با تروریزم بردارد.

این در حالی است که حکومت سرپرست طالبان در افغانستان به دلیل تسلط قدرت با زور، تا هنوز از سوی هیچ کشوری به رسمیت شناخته نشده و به همین خاطر نماینده کشور در هیچ نشست رسمی بین المللی شرکت نمی تواند.

سازمان ایکو در سال ۱۹۷۵ از سوی ایران، ترکیه و پاکستان بنیانگذاری شد و در سال ۱۹۹۲ افغانستان، آذربایجان، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان به آن پیوستند.

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن