تیتر یک

پاکستان: طالبان به تعهداتش عمل نکند مردم افغانستان و پاکستان ضرر می کند

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان، می‌گوید پس از سقوط کابل، اسلام‌آباد همواره در تعامل خوب با طالبان در افغانستان بوده است.
وزیر خارجه پاکستان بار دیگر از امارت اسلامی می‌خواهد به تعهدهایش در برابر مردم افغانستان و جامعه جهانی عمل کند و اگر این کار انجام نشود، نخست شهروندان افغانستان و سپس پاکستان قربانی این ناکامی خواهند شد.
آقای زرداری گفت: «پاکستان به گونه دوامدار پس از سقوط کابل در تعامل خوب با حکومت سرپرست در افغانستان بوده است؛ اما پیش از همه چیز ما به این باور هستیم که آنان باید به تعهدهای شان در برابر جامعه جهانی و مردم شان عمل کنند. یک افغانستان صلح‌آمیز، مرفه و امن، در صلح با خودش و همسایه‌هایش به سود پاکستان است. این به سود ما است طالبان تعهدهایش را در برابر مردم شان و جامعه جهانی عملی کند.»
این دیپلومات ارشد پاکستانی به این باور است عملی نشدن تعهدات طالبان، به زیان مردم افغانستان و پاکستان خواهد بود.
او در این باره گفت: «اگر آنان در این زمینه ناکام شوند، بی شک پیش از همه مردم افغانستان قربانی پیامدهای آن ناکامی خواهند بود و در گام دوم مردم پاکستان قربانی این ناکامی خواهند شد. به گونه مثال اگر آنان در عملی کردن تعهدهای شان و اطمینان از این که خاک آنان برای هراس‌افگنی استفاده نخواهد شد ناکام بمانند، نخست از همه مردم افغانستان و سپس مردم پاکستان قربانی خواهند بود که پس از سقوط کابل گواه افزایش حمله‌های هراس‌افگنانه بوده‌اند.»
بلاول بوتو زرداری از محروم شدن دختران افغانستان از آموزش نیز انتقاد می‌کند.
او در پیوند به آموزش زنان و دختران در افغانستان گفت: «این‌که نشست زنان در اسلام چه اثری بر طالبان خواهد داشت، من چیزی گفته نمی‌توانم اما چیزی را که نشان می‌دهد این است که اعمال آنان خارج از محدوده و در جهان اسلام ناشناس است. در تمام کره زمین هیچ کشوری وجود ندارد، مسلمان و یا غیرمسلمان، که زنان و دختران را از حق آموزش محروم کند.»
بلال فاطمی، آگاه مسایل سیاسی، گفت: «پاکستان در برابر تعهدهایش در برابر افغانستان صادق نیست. خودکار نیست. در عقب از او دست‌های بین‌المللی و اجنبی است.»
اما امارت اسلامی در‌باره‌ی عملی شدن یا نشدن تعهدهایش با جامعه جهانی ابراز نظر نمی‌کند؛ اما می‌گوید به تمام خواست‌های مشروع مردم رسیدگی خواهد کرد.
سهیل شاهین، رییس دفتر سیاسی طالبان در قطر، به رسانه ها گفت: «افغانستان هم اکنون صاحب نظام متعهد اسلامی است. این نظام به همه خواست‌های مشروع مردم گام به گام رسیدگی می‌کند و همچنان در بخش امنیت و اقتصاد دستاوردهای نیز دارد.»
پیش ازاین، وزیر خارجه پاکستان در گفتگو با اسوشتید پرس گفته بود تا زمانیکه مشکلات اقتصادی در افغانستان برطرف نشود، طالبان نمیتواند تعهدهایش را در باره حقوق بانوان و مسایل دیگر عملی کند.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن