افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یکجهان

پنتاگون: تا ۲ سال آینده القاعده تهدیدی علیه امریکا از خاک افغانستان خواهد بود

به نقل از «میلیتاری تایمز»، ژنرال لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در جلسه کمیته اعتبارات سنا گفت که گروه‌های تروریستی مانند القاعده احتمالاً تا 2 سال آینده قادر خواهند بود تا از خاک افغانستان تهدیدی علیه آمریکا باشند.

مقام‌های ارشد پنتاگون گفته اند که گروه‌های افراطی مانند القاعده در ظرف دو سال بعد از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان قادر به تجدید فعالیت خواهند بود.

به نقل از «میلیتاری تایمز»، ژنرال لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در جلسه کمیته اعتبارات سنا گفت که گروه‌های تروریستی مانند القاعده احتمالاً تا ۲ سال آینده قادر خواهند بود تا از خاک افغانستان تهدیدی علیه آمریکا باشند.

ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد مشترک ارتش افغانستان نیز این خطر را در سطح متوسط دانست و افزود: اگر دولت سقوط کند یا نیروهای امنیتی افغان منحل شوند، مشخص است این تهدید افزایش خواهد یافت.

پیش از این جو بایدن رئیس جمهور آمریکا گفته بود که گروه‌های تروریستی القاعده و داعش در این کشور اکنون دیگر تهدیدی برای آمریکا نیستند.

وی همچنین تصریح کرده بود که آمریکا طالبان و دولت افغانستان را نسبت به تعهداتشان برای اینکه اجازه ندهند تروریست‌ها آمریکا و یا متحدانش را از خاک افغانستان تهدید کند، پاسخگو قرار خواهد داد.

براساس تازه‌ترین آمارهای رسمی، تاکنون بیش از نیمی از روند خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تکمیل شده است و همه نیروها قرار است تا ۱۱ سپتامبر افغانستان خارج شوند.

بایدن در زمانی که خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد، گفت: «ما نمی‌توانیم به چرخه تمدید و گسترش حضور نظامی خود در افغانستان ادامه بدهیم، به امید این که شرایط ایده‌آل برای خروج ایجاد کنیم و انتظار نتیجه متفاوتی را داشته باشیم. حالا زمان آن است که به طولانی‌ترین جنگ امریکا پایان بدهیم.»

هشدار آستین و میلر در مورد تجدید فعالیت احتمالی گروه‌های تروریستی بازتاب‌دهنده تحلیل‌های برخی کارشناسان نیز است.

گروهی از کارشناسان امور افغانستان به شمول جنرال بازنشسته جوزف دانفورد، که قبلاً به عنوان فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان و رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا کار کرده است، در ماه فبروری در یک تحقیق نوشتند که «خروج شتاب‌زده» از افغانستان باعث تجدید تهدید تروریستی علیه ایالات متحده آمریکا در فاصله زمانی ۱۸ ماه تا سه سال خواهد شد.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن