افغانستانتیتر یک

پوتین: جنگ‌جویان که از جنگ عراق و سوریه تجربه دارند وارد افغانستان می‌شوند

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در یک کنفرانس آنلاین با مقام‌های ارشد امنیتی کشورهای عضو پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق گفت که تندروان جنگ دیده از عراق و سوریه به صورت «فعالانه» وارد افغانستان می‌شوند.

آقای پوتین این اظهارات را در روز چهارشنبه، بیست‌یکم میزان مطرح کرده‌است.

رییس جمهور روسیه در نشست مجازی روسای استخباراتی کشورهای مستقل مشترک‌المنافع بیان داشت «جنگجویان که از جنگ عراق و سوریه تجربه دارند، به گونۀ فعال در افغانستان منسجم می شوند.»

رئیس جمهور روسیه گفت: «نمی توانیم رد کنیم که تروریست‌ها می توانند تلاش کنند تا وضعیت را در کشور‌های نزدیک منجمله کشور‌های مشترک المنافع بی‌ثبات سازند و یا حتا برای گسترش مستقیم [فعالیت هایشان] تلاش می ورزند.»

ولادمیر پوتین علاوه کرد که به همین دلیل، «مهم است تا به صورت دوامدار وضعیت در سرحدات افغانستان را نظارت کرده و برای دفع جنگجویان، آماده بود.»

آقای پوتین افزود که «خنثی کردن تهدید‌های احتمالی از جانب قلمرو افغانستان، به ویژه برای اطمینان دهی از امنیت کشور‌های مشترک المنافع، بااهمیت است.»

آقای پوتین در این ویدیو کنفرانس خطاب به مقام‌های ارشد امنیتی کشور‌های آسیای مرکزی گفته است که تندروان از عراق و سوریه که تجربه‌ای جنگی دارند، فعالانه وارد افغانستان می شوند.

رییس جمهور روسیه همچنین گفته است که احتمالا “تروریست ها” تلاش کنند تا اوضاع را در کشور‌های همسایه‌ای افغانستان بی‌ثبات کنند و هشدار داده است که این تندروان ممکن حتا «گسترش مستقیم» خود را در کشور‌های همسایه‌ای افغانستان آزمایش کنند.

پس از ورود طالبان بر کابل، روسیه تمرینات نظامی مشترک خود را در تاجیکستان و ازبیکستان که هم مرز با افغانستان استند، راه اندازی کرد.

سومینمین یتیموف،‌ رییس امنیت ملی تاجیکستان، به نوبه خود در این ویدیو کنفرانس گفت که تلاش‌های خود را شدت بخشیده است تا از قاچاق مواد مخدر، سلاح و مهمات به داخل قلمرو آن کشور جلوگیری کند.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r171p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن