افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

کارشکنی های پاکستان در روند صلح افغانستان همچنان ادامه دارد

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان در دور تازه ای از سفرهای زنجیره وارش به دوحه برای مذاکره با طالبان هفته گذشته یک بار دیگر وارد اسلام آباد پایتخت پاکستان شد. وی در دیدارهای جداگانه با مقامات پاکستانی در مورد صلح افغانستان گفت و گو کرد.

وزارت خارجه پاکستان گفت خلیل زاد با شاه محود قریشی وزیر خارجه این کشور دیدار و در مورد مذاکرات با طالبان در دوحه قطر به وی اطلاعات داده است.

وزارت خارجه پاکستان افزود توافق صلح امریکا با طالبان مسیر مذاکرات بین الافغانی را هموار خواهد ساخت.

خلیل زاد پس از پاکستان به کابل آمد و در دیدار با رئیس جمهور غنی گفت هنوز پیشرفت قابل ملاحظه ای در مذاکره امریکا با طالبان در مورد صلح افغانستان حاصل نشده است.

اینکه چرا خلیل زاد پس از نزدیک به ده دوره مذاکره با طالبان هنوز موفق به اجرای اصول کلی مورد توافق دو طرف که «اعلام آتش بس» یکی از آنها بود، نشده سوال بزرگی ست که برای جواب آن باید چندین جنبه را در نظر گرفت.

به نظر کارشناسان امر یکی از جوانب کار عدم صداقت پاکستان در پروسه صلح افغانستان است، حال خواه امریکا با طالبان مذاکره کند و خواه دولت افغانستان! این امر خود سبب به بن بست خورد مذاکرات زلمی خلیل زاد با طالبان در دوحه قطر نیز شده است.

غلام فاروق مجروح، وکیل پارلمان، می گوید سفرهای مکرر خلیل زاد به پاکستان نشان می دهد که مذاکرات صلح امریکا با طالبان به بن بست خورده است. وی می افزاید که بزرگترین حامی طالبان و اصلی ترین دلیل بحران در افغانستان است هیچگاه خواهان صلح کمک به پروسه صلح افغانستان نبوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید می کند خلیل زاد به این نکته واقف است که پاکستان تا زمانیکه منافعش تامین نشود اجازه امضای توافق صلح با امریکا را به طالبان نمی دهد.

وی می گوید پاکستان تا زمانیکه از سوی امریکا تحت فشار قرار نگیرد در پروسه صلح افغانستان همکاری نمی کند.

از سویی هم یک مقام امریکا قبلا گفته بود رابطه نزدیک طالبان با سازمان استخبارات پاکستان باید علنی شود.

این مقام امریکایی تاکید کرده بود برخی افراد  در ارگان های امنیتی پاکستان می خواهند حمایت از گروه های تندرو در افغانستان را ادامه دهند.

به گفته این مقام امریکایی توافق صلح میان  امریکا و طالبان تنها روی کاغذ باقی خواهد ماند و طالبان قادر نخواهند بود خواسته های امریکا درمبارزه با تروریزم را برآورده کنند.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن