افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

کار عملی پروژه «کاسا – یک‌هزار» آغاز شد

کار عملی پروژه برق «کاسا – یک‌هزار» امروز پنج‌شنبه، هفدهم دلو آغاز شد. محمداشرف غنی، رییس جمهور، سنگ‌تهداب این پروژه را در ساحه بند نغلو در ولسوالی سروبی کابل گذاشت.

محمداشرف غنی، شروع کار پروژه «کاسا – یک‌هزار» را در محفلی به همین مناسبت به مردم تبریک گفت. آقای غنی افزود که از طریق این پروژه انرژی برق آسیای مرکزی به آسیای جنوبی از طریق افغانستان انتقال خواهد شد.

امان‌الله غالب، رییس عمومی اجرایی شرکت در این محفل گفت که پروژه «کاسا – یک‌هزار» نخستین پروژه بزرگ انتقال انرژی برق میان آسیای میانه و آسیای جنوبی می‌باشد. به گفته او، این پروژه می‌تواند گام بزرگی در رفع نیازمندی انرژی برق منطقه به شمار رود.

طبق معلومات شرکت برشنا، ظرفیت مجموعی پروژۀ «کاسا – یک‌هزار» ، ۱۳۰۰ میگاوات می‌باشد که سالانه در حدود ۴۰ الی ۴۵ میلیون دالر از ترانزیت برق «کاسا – یک‌هزار» به افغانستان پرداخت خواهد شد.

مسیر عبور این پروژه در افغانستان ولایت‌های کندز، بغلان، پنجشیر، کاپیسا، کابل، لغمان، ننگرهار تعیین شده است.

پروژه برق «کاسا – یک‌هزار» نزدیک به ۲۲۵ میلیون دالر امریکایی هزینه بر می‌دارد که از سوی بانک جهانی پرداخت می‌شود.

شرکت‌های هندی ( KEC و KPTL) کار ساخت پروژه «کاسا – یک‌هزار» را به پیش خواهند برد و شرکت برشنا از کار این پروژه نظارت می‌کند.

طول مجموعی پروژه «کاسا – یک‌هزار» که از قرغیزستان آغاز و از طریق کشورهای تاجکستان و افغانستان به پاکستان ختم خواهد شد، ۱۲۵۰ کیلومتر تخمین شده است. ۵۷۵ کیلومتر این پروژه از خاک افغانستان عبور می‌کند.

شرکت برشنا گفته است که این پروژه در ۲۹ مارچ ۲۰۲۲ میلادی در افغانستان تکمیل خواهد شد.

این شرکت توضیح داده است که پروژه «کاسا – یک‌هزار» برای افغانستان منفعت گسترده اقتصادی را در پی دارد و  مجموع عایدات آن سالانه در حدود ۴۰۰ ملیون دالر تخمین شده است. ایجاد اشتغال‌زایی، رشد صنعت و همچنین بهبود معیشت مردم، از دیگر مزیت‌های اقتصادی این پروژه خوانده شده است.

نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن