افغانستانبرگزیده های سایت

کاهش نبردها در هلمند/خواست زخمیان از حکومت چیست؟

دفتر والی ولایت هلمند در جنوب کشور در بیانیه‌یی اعلام کرد که جنگ‌ها در خط نخست در چندین ولسوالی این ولایت نسبتاً کاهش یافته است.

به گزارش خبرگزاری رشد؛ در همین حال، نیروهای امنیتی کشور توانستند شاهراه کندهار- هلمند را بعد از پاکسازی ماین‌های کنار جاده، که از سوی هراس‌افگنان کارگذاری شده بودند، به روی شهروندان کشور گشودند.

این شاهراه ده روز قبل از سوی هراس‌افگنان مسدود شده بود و انتظار می‌رود که رفت‌وآمد شهروندان در این جاده به زودی آغاز شود.

براساس گزارش دفتر والی هلمند، در جریان درگیری‌های اخیر در هلمند کم‌ازکم ۳۲ شورشی طالب کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند. اما مقام‌های محلی در رابطه به آمار تلفات میان سربازان دولتی چیزی نگفته‌اند.

قدم‌شاه شهیم، لوی درستیز کشور، که به ولایت هلمند رفته است گفت که هراس‌افگنان با همکاری سازمان استخبارات منطقه و قاچاق‌بران جهانی می‌کوشند که ادارۀ هلمند را در دست بگیرند، اما نظامیان کشور هیچ‌گاهی اجازه چنین کاری را نخواهد داد.

این مقام ارتش افزود که هلمند در هفته‌های اخیر با حمله‌های شدید طالبان رو به رو است؛ اما نیروهای امنیتی مانع پیش‌رَوی طالبان شده‌اند.

وی از کار نیروهای امنیتی در دفاع از هلمند ستایش کرد و گفت: «دشمنان مردم افغانستان، تروریست‌های بین‌المللی، قاچاق‌بران مواد مخدر و استخبارات منطقه، دست‌به‌دست هم داده‌اند تا در سراسر افغانستان به اعمال تروریستی و هراس‌افگنی دست زدند. متأسفانه که از دو هفتۀ اخیر ما شاهد عملات گستردۀ دشمنان مردم افغانستان در هلمند هستیم.»

در همین حال، نظامیانی که در نبرد هلمند معلول شده‌اند، از حکومت می‌خواهند که به آیندۀ آنان توجه کند. این نظامیان می‌گویند که اگر نیاز افتد، حاضر اند با معلولیتی که دارند در برابر هراس‌افگنان بجنگند.

مسؤولان در شفاخانۀ ایمرجنسی لشکرگاه می‌گویند که در ۱۵ روز گذشته ۲۱۶ نظامی و غیر نظامی که در نبرد‌ها زخم برداشته و یا معلول شده‌اند، زیر درمان استند.

اسدالله، سرباز زخمی‌شده می‌گوید: «من در شاهراه کندهر – هلمند وظیفه داشتم. در پاسگاه بودم که طالبان این شاهراه را بسته کردند. قوماندان ما برای ما گفت که بیا برویم تا راه را باز کنیم. من با همکارانم مصروف نبرد شدیم؛ راکت آمد و من زخمی شدم. وقتی که در شفاخانه به هوش آمدم دیدم که یک دست و یک پایم قطعه شده‌است.»

گل‌محمد، افسر پولیس زخمی‌شده می‌گوید: «تا اخرین قطره خون از وطن و مردم دفاع می‌کنم. شعار من این است که سر می‌دهیم و سنگر نه!»

ویسنا نیسترو وایس، مسؤول شفاخانۀ ایمرجنسی لشکرگاه، می‌گوید: «شما می‌دانید که ایمرجنسی مرکز جراحی زخمیان جنگ در لشکرگاه دارد. در ۱۵ روز گذشته ۲۱۶ زخمی به این مرکز برده شده‌اند. این شمار در مقایسه با همین زمان در سال گذشته و یا ماه گذشته بسیار بالا است. این شفاخانه ۱۰۰ بستر است و ۱۶ تا ۱۷ ساعت در روز فعالیت می‌کند.»

افزون بر کشته و زخمی، صد‌ها جنگجو در این نبرد‌ها ده‌ها نظامی و غیر نظامی نیز زخم برداشته‌اند و یا هم جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن