تیتر یک

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا: طالبان آزادی مذهبی را در افغانستان به‌صورت «سیستماتیک» محدود کرده‌اند

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا می‌گوید که طالبان در دو سال گذشته آزادی مذهبی همه‌ی شهروندان افغانستان را به‌صورت «سیستماتیک» محدود کرده‌اند.

این کمیسیون گزارش جدید خود در مورد وضعیت آزادی مذهبی در افغانستان را با عنوان «آزادی مذهبی و حقوق زنان در افغانستان» دیروز (چهارشنبه، ۸ سنبله) منتشر کرده است.

در این گزارش آمده است که دو سال پس از تسلط طالبان، وضعیت آزادی مذهبی در افغانستان وخیم‌تر شده است.

بر اساس این گزارش، طالبان با صدور شماری از فرامین، دستورات و مکتوب‌ها، آزادی مذهبی همه‌ی شهروندان افغانستان، به‌ویژه کسانی را که تفسیر متفاوتی از اسلام دارند، محدود کرده‌اند.

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا گفته است که این دستورات و محدودیت‌ها «به‌طور نامناسبی» بر زنان تأثیر گذاشته است.

در این گزارش پی‌آمدهای محدودیت‌های طالبان با زنان و اقلیت‌های مذهبی در افغانستان، از جمله ممنوعیت آموزش، کار و آزادی رفت‌وآمد و تغییرات ساختاری اعمال و از سوی طالبان مطابق تفسیر آنان از اسلام سنی، تحلیل و برجسته شده است.

بر اساس این گزارش، طالبان قانون اساسی افغانستان را به‌دلیل این‌که «به اندازه‌ی کافی» اسلامی نیست لغو کرده‌اند و در فقدان یک قانون اساسی رسمی، ادعا می‌کنند که مبنای قوانین آنان «شریعت» و «قرآن» است.

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا گفته که طالبان با وجود این‌که تلاش کرده‌اند خود شان را «معتدل» نشان دهند، اما تفسیر خاص شان از اسلام را تحمیل کرده‌اند که به‌طور هدفمند حقوق زنان و اقلیت‌های مذهبی و قومی را تضعیف می‌کند.

در گزارش این کمیسیون آمده است که طالبان تفسیر شان از مذهب سنی حنفی را که برگرفته از مکتب دیوبندی و با عناصر قبیلوی است، بر همه‌ی شهروندان افغانستان، از جمله سایر مذاهب اهل سنت، شیعیان و سایر اقلیت‌‌های مذهبی تحمیل و اجرا می‌کنند.

این کمیسیون به حکومت امریکا توصیه کرده است که بحث راجع به نیاز به حفاظت از آزادی مذهب و عقیده را در گفت‌وگوهای خود با طالبان شامل سازد و خشونت جاری علیه اقلیت‌‌ها را در افغانستان به‌صورت علنی محکوم کند.

کمیسیون آزادی مذهبی امریکا به وزارت خارجه‌ی آن کشور توصیه کرده که افغانستان را به‌عنوان «کشور مورد نگرانی خاص» به‌دلیل دست‌داشتن طالبان در «نقض مداوم و فاحش» آزادی مذهبی بشناسد.

این کمیسیون از کنگره‌ی امریکا نیز خواسته است که شرایط قانونی برای شمولیت اقلیت‌های مذهبی افغانستان و خانواده‌‌های آنان در برنامه‌های مهاجرتی امریکا را تسهیل کند.

گروه طالبان از زمان تسلط دوباره بر افغانستان بارها به اعمال تبعیض مذهبی و قومی و آزادی مذهبی شهروندان کشور متهم شده‌ است.

این گروه امسال در دهه‌ی محرم، محدودیت‌های شدیدی بر مراسم عزاداری پیروان مذهب شیعه در افغانستان وضع کرد؛ نیروهای این گروه در مواردی با عزاداران برخورد خشونت‌آمیز داشتند.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن