تیتر یکجهان

کوریای شمالی تمام فعالیت های اتمی خود را از سر می گیرد

رسانه دولتی پیونگ‌یانگ امروز (پنج‌شنبه) گزارش داد، کوریای شمالی تدابیر دفاعی خود را در برابر ایالات متحده تقویت خواهد کرد و “همه فعالیت‌های موقتاً تعلیق شده” را از سر خواهد گرفت.

به نقل از خبرگزاری رویترز، احتمالا “فعالیت‌های تعلیق‌شده” اشاره‌ به توقف خودخواسته آزمایش تسلیحات راکتی و راکت های دوربرد کوریای شمالی دارد.

تنش‌ها بر سر راکت پراکنی‌های اخیر کوریای شمالی شدت گرفته است. امریکا خواستار تحریم‌های جدید شده و گمانی‌زنی درباره بازگشت به دوره‌ای که به تهدیدهای “آتش و خشم” در سال ۲۰۱۷ شناخته می‌شد، قوت گرفته است.

«آژانس خبری مرکزی کوریا» موسوم به کی‌سی‌ان‌ای که رسانه دولتی کوریای شمالی به شمار می‌رود، امروز گزارش داد که کیم جونگ اون روز چهارشنبه ریاست جلسه دفتر سیاسی قدرتمند حزب حاکم کارگران را بر عهده داشت و درباره “مسائل سیاسی مهم” از جمله اقدامات متقابل بر سر سیاست “خصمانه” امریکا صحبت کرد.

کی‌سی‌ان‌ای گزارش داد: دفتر سیاسی، دستور بازنگری در اقدامات اعتمادسازی و بررسی سریع موضوع از سرگیری کلیه فعالیت‌های موقتاً تعلیق‌شده را صادر کرد و در عین حال خواستار تقویت فوری ابزارهای فیزیکی قوی‌تر شد.

به نظر می‌رسد این تصمیم گامی در راستای اظهارات سال ۲۰۱۹ رهبر کوریای شمالی باشد که گفته بود دیگر به توقف آزمایش کلاهک‌های اتمی و راکت های قاره‌پیمای بالستیک پایبند نیست، چرا که پیش از آن ایالات متحده هیچ پاسخی به درخواست‌های آن برای گرفتن امتیاز در ازای گشایش دوباره مذاکرات نداده بود.

در گزارش رسانه دولتی کوریای شمالی با اشاره به مانورهای نظامی امریکا-کوریای جنوبی، توسعه تسلیحات استراتیژیک امریکا در این منطقه و اجرای تحریم‌های مستقل و مربوط به سازمان ملل آمده است: خصومت و تهدیدهای واشینگتن به سطح خطرناکی رسیده است. دفتر سیاسی اینطور نتیجه گرفت که ما باید برای رویارویی درازمدت با امپریالیست‌های امریکا آمادگی کامل‌تری داشته باشیم.

هشدار کوریای شمالی ساعاتی پیش از آن مطرح می‌شود که قرار است شورای امنیت سازمان ملل امروز نشستی غیرعلنی برای بررسی راکت پراکنی کوریای شمالی انجام دهد و این جلسه به درخواست ایالات متحده و دیگر کشورهاست.

وزارت خارجه امریکا و کاخ سفید هنوز واکنشی به این گزارش نداشته‌اند. همچنین جو بایدن، رئیس‌جمهوری امریکا در کانفرانس مطبوعاتی روز چهارشنبه خود که به مناسبت اولین سال روی کار آمدنش بود، هیچ اشاره‌ای به کوریای شمالی نداشت.
روز دوشنبه، کوریای شمالی چهارمین آزمایش راکتی خود در سال میلادی جدید را انجام داد و پیش از آن هم دو راکت “مافوق‌ صوت” با قابلیت حرکت و مانورپذیری بالا را در کارنامه‌اش ثبت کرده و قبل از آن هم یک راکت با سامانه راکتی از روی خط‌ راه‌آهن شلیک کرد. سرعت بالا و غیرعادی این تحرکات پی در پی کوریای شمالی، انتقادات امریکا و موج جدیدی از تحریم‌های سازمان ملل را در پی داشته و پیونگ‌یانگ به انجام اقدامات قوی‌تر تهدید کرده است.

لینک کوتاه
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن