افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

گروه از ۳ هزاری سربازان آمریکایی به کابل رسید

پنتاگون امیدوار است روزانه حدود یک هزار آمریکایی را از کابل خارج کند و با هواپیما عازم پایگاه‌های منطقه‌یی یا خاک آمریکا کند. با وجود این‌که، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه ضمن «عمیقا نگران‌کننده» خواندن شتاب پیش‌روی طالبان، تلاش کرد خبرنگاران را متقاعد کند که از نظر آمریکا کابل با تهدید فوری سقوط روبرو نیست.

اولین گروه از سه هزار سرباز آمریکایی برای خروج مصئون دیپلمات‌های این کشور به کابل رسیده و در میدان‌هوایی این شهر مستقر شده‌اند. هدف از استقرار این سه هزار سرباز که  قرار است تا فردا یکشنبه به کابل برسند، تسریع روند خروج دیپلمات‌های آمریکایی و همکاران افغان آنان گفته شده است.

پنتاگون امیدوار است روزانه حدود یک هزار آمریکایی را از کابل خارج کند و با هواپیما عازم پایگاه‌های منطقه‌یی یا خاک آمریکا کند.

با وجود این‌که، جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا روز جمعه ضمن «عمیقا نگران‌کننده» خواندن شتاب پیش‌روی طالبان، تلاش کرد خبرنگاران را متقاعد کند که از نظر آمریکا کابل با تهدید فوری سقوط روبرو نیست.

با این حال اعزام فوری ۳۰۰۰ نیروی نظامی به کابل برای حفاظت از سفارت آمریکا و کمک به تخلیه هر چه سریع‌تر آمریکایی‌ها از خاک افغانستان، باعث شده بسیاری از نگرانی کاخ‌سفید نسبت به امنیت کابل سخن بگویند.

همزمان بریتانیا نیز ۶۰۰ نیروی نظامی برای کمک به تخلیه دیپلمات‌ها و شهروندان خود به کابل اعزام کرده است.

بریتانیا گفته است که این کشور حداقل نیروی ممکن را در سفارت خود باقی خواهد گذاشت.

با ادامۀ پیش‌روی سریع طالبان، و تصرف چندین شهر ازسوی این گروه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل روز گذشته هشدار داد که اوضاع در افغانستان از کنترل خارج شده و نتایج آن برای شهروندان این کشور مصیبت‌بار خواهد بود.

او به دست گرفتن قدرت از طریق زور را برای جامعۀ جهانی غیرقابل پذیرش دانست و از طالبان خواست که حملات خود را متوقف کنند.

آقای گوترش همچنین گفته هر چه تخاصم بزرگ‌تر و وسیع‌تر شود دود آن به چشم غیرنظامیان و شهروندان عادی خواهد رفت و این مردم افغانستان هستند که بیش‌ترین هزینه را متقبل خواهند شد.

در همین حال، روسیه و چین نیز مانند آمریکا و کشورهای غربی تاکید کرده‌اند چنانچه طالبان بخواهد با خشونت و جنگ به قدرت برسند، دولت آنها را به رسمیت نخواهند شناخت.

از سوی دیگر، روز گذشته ناروی و دانمارک اعلام کردند که به طور موقت سفارتخانه‌های خود در کابل را تعطیل می‌کنند.

دانمارک و چند کشور اروپایی دیگر همچنین از متوقف کردن اخراج پناهجویان افغانی که درخواست اقامت آنها رد شده خبر داده‌اند.

گزارشگر: محمدرضا حیدری
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن