افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

یک تاجر ملی کشور از رئیس جمهور شکایت دارد

به گزارش خبرگزاری رشد، عبدالکریم زمانی؛ پدر مقتول در یک نشست رسانه ای گفت: حکم اعدام قاتلین باید هرچه زودتر توسط رییس‌جمهور امضاء شود.

عبدالکریم زمانی؛ یکتن از تاجران ملی کشور که فرزندش توسط اختطافچیان به قتل رسیده است او از عدم اجرایی شدن حکم محکمه بر قاتلین فرزندش شکایت دارد.

به گزارش خبرگزاری رشد، عبدالکریم زمانی؛ پدر مقتول در یک نشست رسانه ای گفت: حکم اعدام قاتلین باید هرچه زودتر توسط رییس‌جمهور امضاء شود.

به گفته وی، دیوان جزای ستره محکمه، حکم اعدام  بشیر و خلیل دو قاتل پسرش را چند ماه می‌شود که برای امضاء و توشیح توسط رئیس جمهور به اداره امور فرستاده است اما تاکنون رئیس جمهور آن را امضا نکرده است.

خانواده زمانی اکنون سه سال است در فراق فرزندشان داغدار بوده و باخاطراتش صبح و شام خودرا سپری میکنند‌.

اشکان پسر بیست و چهار ساله آقای زمانی، سه سال پیش از سوی دو جوان به قتل رسید و قاتلان از سوی هر سه محکمه، ابتدائیه، استیناف و نهایی  به اعدام محکوم شدند.

اشکان زمانی  سه سال قبل، در حالی که ۲۴ روز از مراسم ازدواجش می گذشت سوی دو همکارش که کارمند شرکت پدرش بودند اختطاف و پس از ۲۷ روز به قتل رسید.

به گفته آقای زمانی، محاکم ثلاثه ابتدایی، استیناف و نهایی حکم کرده اند که  قاتلین “بشیر و خلیل” به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم شدند. ولی متأسفانه رئیس جمهور نخواسته که امر اعدام را توشیح کند تا که برای اعضای فامیل ما تسلی خاطر باشد.

او گفت: “ما از رئیس جمهور افغانستان؛ جناب آقای داکترغنی تقاضامند هستیم که قاتلین، نه تنها قاتلین اشکان بلکه تمام قاتلین و آدم کش ها و اختطاف گرها را به اشد مجازات یعنی اعدام محکوم کنند.”

به گفته وی، بر اساس شریعت و مذهب حنفی و جعفری و حکم قرآن قصاص باید اجرا شود.

آقای زمانی با اشاره به آیه ای از قرآن کریم گفت که خداوند در قرآن می فرماید: “ما قصاص را معمول کردیم برای امتداد زندگی برای دیگران، باشد که پند و عبرتی باشد برای قاتلان.”

او تصریح کرد که اگر رئیس جمهور، قاتلین و اختطاف گران را اعدام می کرد، صدها جوان آینده ساز کشور مثل اشکان زنده  می بودند.

او گفت که سالها تلاش کرده است و درس خوانده است و به عنوان یک انجینر برای توسعه  و رشد افغانستان اقدام به تأسیس کارخانه در بخش صنایع سنگین افغانستان و کارآفرینی برای صدها تن از مردم کشور کرده است. اما اگر رئیس جمهور به خواست آنها توجه نکند، مجبور است که خانواده و سرمایه اش را از کشور خارج کند.

آقای زمانی گفت: “متأسفانه بی تفاوتی در مقابل خانواده شهدای افغانستان یک جرم و جزای سنگین است که اگر از این دنیا از آنها پرسان نکند خداوند متعال در روز حشر و نشر از اراکین دولت افغانستان خواهد پرسید.”

در همین حال احمد سعیدی؛ کارشناس و چهره رسانه ای که در این نشست حضور داشت گفت: “رئیس جمهور من حیث رهبر کشور و من حیث شخصی که حق را به حق‌دار برساند و حکم محکمه را توشیح کرده و عملی بسازد.”

به گفته وی، با عدم مجازات اینها، مردم حق دارند که شک کنند که چرا رئیس جمهور مجرمین را مورد مجازات قرار نمی دهد و چه هدفی پشت سر این قضیه قرار داد و حتما ریگی در کفش حکومت است!”

او گفت: اگر رئیس جمهور قاتلین را مجازات نمی کند، پس فیصله های محاکم ارزشی ندارد، ما از رئیس جمهور تقاضا داریم که هر چه عاجل‌تر این حکم را بکند که ورثه این شهید تسلی خاطر شوند.

عبدالکریم زمانی ورق دادخواهی خود را به آقای سعیدی تحویل داد تا از  طریق رسانه ها  به نمایندگی از خانواده های متضرر از رئیس جمهور دادخواهی کند.

آقای سعیدی گفت: من قدرت اجرایی ندارم ولی من حیث آواز رسانه ای این دادخواهی را به جناب رئیس جمهور می رسانم تا بی تفاوت نسبت به جنایتکار و قاتلان نباشند چون هر چقدر که جنایتکارها در حمایت دولت باشد، پایه های حکومت را ضعیف و متزلزل می کند.

حسام الدین زمانی کاکای مقتول خاطرنشان کرد: “با گذشت سه سال از اختطاف و قتل اشکان با اینکه دوسیه به اداره امور ریاست جمهوری رفته ولی تا هنوز هیچ خبری نیست. لذا ما از رئیس جمهور می خواهیم تا هر چه زودتر حکم اعدام این دو تن را توشیح نموده تا تسلی خاطر خانواده شهید باشند.”

ناصر احمدیان فعال مدنی در هرات نیز گفت: با اینکه مردم افغانستان در ۳۴ ولایت صدای شان را علیه ناامنی ها، ترورها، اختطاف‌ها، سرقت های مسلحانه بلند کردند و شاهدیم که نیروهای امنیتی در سنگرهای دفاع بی رحمانه به طرز فجیعی به شهادت می رسند. این فریاد هم شاید مثل دیگر دادخواهی ها به گوش مسئولین نرسد، ولی ما رسالت و مسئولیت خود را ادا کردیم. در شرایطی که وطن به سوی بحران می رود، سرمایه ها از کشور فرار می کنند و جوانان ما نصیب کوسه های دریاها در راه مهاجرت و پناهندگی می شوند، واقعا جفا است که آقای رئیس جمهور صدای خانواده های شهدا را نمی شنود.

گزارشگر: محمد عیسی رضایی
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
بستن