اقتصادیتیتر یک

امریکا ۱۵۰ پیلوت افغان را از تاجیکستان انتقال میدهد

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امریکایی گزارش داده که به زودی حدود ۱۵۰ پیلوت نیروی هوایی افغانستان تحت آموزش امریکا و دیگر پرسونل که تاجیکستان به سر می‌برند منتقل می‌شوند.

این مقام امریکایی که نخواسته نام‌اش گرفته شود در گفتگو با رویترز از ارائه جدول زمانی برای این انتقال خودداری کرده، اما گفته که ایالات متحده می‌خواهد همه کسانی را که همزمان به تاجیکستان منتقل شده اند، جابجا کند. جزئیات طرح ایالات متحده قبلاً گزارش نشده است.

پرسونل افغان در تاجیکستان آخرین گروه عمده پیلوت های آموزش دیده توسط ایالات متحده را نمایندگی می کنند که گمان می رود پس از پرواز ده ها طیاره پیشرفته نظامی از مرز افغانستان به تاجیکستان و ازبکستان در ماه اگوست در آخرین لحظات جنگ با طالبان، همچنان در بلاتکلیفی به سر می برند.

در جمع پیلوت ها و نظامیان افغان که پس از تسلط طالبان بر افغانستان به تاجیکستان فرار کرده و آنجا در بازداشت به سر می‌برند، یک زن پیلوت حامله نیز است که می‌گوید، نگران بچه خود است.

این خلبان زن با بیش از ۱۴۰ پرسونل نظامی دیگر افغان در یک منطقه کوهستانی تاجیکستان نگهداری می‌شود.

او به رویترز گفته‌است که در بازداشت به سر می‌برد و حتی نمی‌تواند سونوگرافی انجام دهد یا به شفاخانه مراجعه کند.

این پیلوت زن گفته می‌ترسد پسرش به‌زودی در اسارت عجیب و غریبی در روستاهای تاجیکستان به دنیا آید.

او اظهار داشته‌است: «من واقعاً نگران بچه‌ام هستم.»

او گفته مقامات تاجیکستان درخواست وی را برای انتقال به شفاخانه که یک ساعت یا بیشتر فاصله دارد رد کرده‌اند.

او می‌گوید: «آنها می‌گویند نه. وقتی زمان زایمان شما فرا برسد ما شما را به بیمارستان می‌بریم و شما را به اینجا باز می‌گردانیم.»

گروه وی نزدیک به دو ماه است که در تاجیکستان بازداشت شده‌است و امیدوار است ایالات متحده آنها را در نهایت از این کشور خارج کند تا پناهنده در امریکا شود؛ اما به دلایلی که مشخص نیست، هنوز این اتفاق نیفتاده است.

لینک کوتاه

https://www.roushd.news/r217p
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن