افغانستانبرگزیده های سایتتیتر یک

کاهش نیروهای امریکا در افغانستان به توافق با طالبان ارتباط ندارد

وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا بر کاهش احتمالی بخشی نیروهای امریکایی از افغانستان تاکید کرده و گفته است “ضرور نیست” که این اقدام ربطی به مذاکرات صلح امریکا با طالبان داشته باشد.

مارک اسپر، وزیر دفاع امریکا دیروز دوشنبه دوم دسمبر (۱۱ قوس) به خبرگزاری رویترز در لندن گفته است که کشورش بحث‌های را در این مورد با مقام امریکایی و متحدان‌اش در پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) آغاز کرده است.

آقای اسپر بدون این‌که رقمی از بیرون شدن نیروهای امریکایی از افغانستان ارایه کند گفت: “احساس اطمینان می‌کنم که شمار سربازان خود در افغانستان را می‌توانیم کاهش دهیم و نیز اطمینان حاصل کنیم که آن مکان (افغانستان) لانۀ امنی برای تروریست‌هایی که بتوانند به امریکا حمله کنند، نشود.”

او همچنان افزوده است که “متحدان ما نیز توافق دارند که می‌توانیم شمار سربازان خود را از آن کشور کاهش دهیم.”

وزیر دفاع ایالات متحدۀ در مورد این‌ که آیا کاهش این نیروها در موافقت با طالبان انجام خواهد شد؟ گفته است که “ضروری نیست”.

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ امریکا به روز پنجشنبه (۲۸ نومبر) در یک سفر غیرمنتظره به افغانستان رفت و از تمایل طالبان به صلح و کاهش حضور نظامی امریکا در افغانستان خبر داد.

آقای ترمپ افزود که امریکا در حال کاهش حضور نظامی خود در افغانستان است و به گفتۀ وی قوایی امریکایی مستقر در افغانستان تا ۸۶۰۰ نفر کاهش خواهد یافت.

در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز امریکایی، علاوه بر هزاران نفر از سربازان ناتو در افغانستان مستقر اند.

برچسب ها
نرخ اسعار خارجی نرخ اسعار خارجی در بدل پول افغانی
دکمه بازگشت به بالا
بستن